Своєрідність Українського стилю Георгія Нарбута
Всеукраїнська акція «В традиціях високої звитяги».
👉 Знайти дослідницькі роботи та обов’язково обговорити їх можна за хештегами #УДЦНПВ #краєзнавство2022 та у новій рубриці сайту ТУТ
✏️ Сушенцева Софія, учениця Криворізької спеціалізованої школи № 118, Дніпропетровської області.
✏️ «Своєрідність Українського стилю Георгія Нарбута».
Мета:
– виховання національної свідомості, шанобливого ставлення до історичного минулого українського народу, його культури на прикладі життя і діяльності видатного сина України Георгія Нарбута;
– сприяння відчуттю духовної єдності поколінь, визнанню спільної культурної спадщини;
– формування вмінь визначати форми й способи своєї участі в житті суспільства;
– формування загальнолюдських цінностей.
Завдання:
- сприяти визначенню інтересів учнів та молоді у конкретній науковій галузі, що грунтуються на розвитку їхнього творчого потенціалу;
- стимулювати розвитку інтелектуально і творчо обдарованих учнів та молоді;
- сприяти самореалізації творчої особистості в сучасному суспільстві;
- формувати ціннісне ставлення до історії України, її культури, традицій, символів та мови;
- виховувати в учнів почуття власної гідності, любові, поваги до своїх національних особливостей.
Українці віками творили власну самобутню державність. Вони розвивали не лише національну культуру, але й зробили вагомий внесок у скарбницю світової історії.
Саме культура є своєрідним брендом нації. Вона дає можливість абсолютно кожній людині виявити індивідуальність. Обличчя історії України формують особистості. Це ті видатні історичні постаті, які залишили свій важливий внесок і стали гордістю України. Таким є видатний майстер української графіки – Георгій Нарбут. Митець захоплено творив фундамент національного мистецтва. Нову, відповідну часові художню мову, базовану на традиційному українському мистецтві, а також на досягненнях візантійських і барокових. Орнаменти вишивок і гаптувань, ткацтва й писанкарства, у творчій праці Нарбута виявлялися в цілком сучасних, професійних роботах. Розмаїття народного досвіду трансформувалося через серце й руки майстра в національне українське мистецтво.
Народився Георгій Нарбут 9 березня 1886 року на хуторі Нарбутівка, біля гетьманської столиці Глухів, у сім’ї, яка походила із козацького роду. Змалку вирізував витинанки, любив малювати орнаменти, квіти, змальовувати літери зі старих книжок. З 1896 року навчався в Глухівській гімназії, де зацікавився книжковою ілюстрацією, малюнками до дитячих книжок, захопився геральдикою. Він один з тих, хто реально зробив фірмовий стиль молодої країни, став творцем українського державного герба, печатки, грошових купюр і поштових марок. Створив дизайн меблів для державного сенату і дав поштовх до візуальної графічної культури.
Вагомим здобутком став конкурс на кращий ескіз українських паперових грошей. Оформлюючи купюру, художник застосував орнаменти в дусі українського бароко XVII – XVIII століття, декоративні шрифти, зображення самостріла (герб Київського магістру XVII – XVIII століть) і знака князя Володимира – тризуба, який згодом став державним гербом України. Майстер української графіки створив ескізи українських грошей номіналом 10, 100, 500 гривень. Друкувалися вони в Берліні, звідки їх доставляли в Україну літаками. Найціннішим вважається ескіз банкноти номіналом 100 гривень, на якому зображено молоду українську селянку зі снопом пшениці та чоловіка у фартуху, що спирається на молот – символ українського робітництва, в обрамленні вінка з квітів, плодів, овочів, пшениці. На зворотному боці – тризуб у лавровому вінку. У 2006 році Національний банк України випустив пам’ятну монету 2 гривні, присвячену 120-річчю з дня народження Г.І. Нарбута.
Георгій Нарбут став яскравою творчою індивідуальністю, а його твори впізнавали за графічними прийомами. Художником було здійснено ілюстрування та оформлення добірних видань. Головною у творчості митця була робота над графічною серією «Українська абетка». У 15 аркушах «Абетки» Нарбут демонструє велику, рідкісну різноманітність прийомів, що дали змогу в чорно-білих графічних аркушах втілити незліченну кількість персонажів, передати зачарування українською природою. Цю роботу було визнано справжнім шедевром. Нарбутівська «Українська абетка» й донині залишається неперевершеною, завдяки високій майстерності художника й глибокому розумінню ним шрифтового мистецтва. Усі можливі засоби графічної техніки вигадливо і зі смаком поєдналися в кожному з аркушів: козак, що вимахує шаблею, народний інструмент ліра, вітряки, хатинки, тини, пам’ятки народної архітектури, садиби. Окремі композиції (“З”, “Б”, “Л”, “В”) побудовані як ліричні краєвиди, інші (“С”, “Н”, “Ч”) — примхливе поєднання різнорідних елементів. Велетенський слон, підминаючи ногами сосни, крокує до скрині із самоваром і склянками; негр у циліндрі ріже ножицями нитки. Збереглися аркуші в чорно-білому варіанті і з подальшим тонуванням за допомогою акварелі. У вирішенні літер абетки Нарбут об’єднав досягнення як української рукописної та друкованої книги, так і досягнення західноєвропейських майстрів шрифту.
Художник також створив і численні обкладинки і заставки до книг, зокрема до «Антропології» Миколи Зерова, до журналів «Наше минуле», «Мистецтво», ілюстрації до «Енеїди» Івана Котляревського. Творчим використанням засобів українського образотворчого фольклору позначено останній період творчості майстра, коли він витворив власне «нарбутівський» стиль, який протягом тривалого часу розроблявся, удосконалювався й переосмислювався багатьма його послідовниками.
Георгій Нарбут — наш славетний українець, один з найбільших графіків сучасності, який став глибоко оригінальним майстром і створив цілу школу своїх послідовників у галузі мистецтва книги. Його творчість — яскрава сторінка в українському мистецтві. Він з тих, що з’являються раз на Свсторіччя і стають зіркою першої величини. Нарбут став для багатьох поколінь українських графіків орієнтиром і духовним наставником у виробленні свого стилю. Нині митці знаходяться на такому етапі, що вже перетворюють його знахідки і шукають щось нове.
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ
1.Про заходи з відзначення 100-річчя подій Української революції 1917 – 1921 років. – Указ Президента України № 17/2016.- [Електронний ресурс]: Режим доступу: zakon 2. rada. Gov.ua/
2.Георгій Нарбут (1886-1920) – графік, педагог // 100 найвідоміших українців / Х. Бедрик-Білан, М. Гнатюк, Л. Громовенко [та ін.] ; під заг. ред. Ю. Павленка. – К. : ТОВ «Автограф», ТОВ «КД «Орфей», 2005. – 640 с. – (Серія «100 найвідоміших»).
- Лагутенко О. Нариси з історії української графіки ХХ століття [Текст] / О. Лагутенко. – К. : Грані-Т, 2007. – 168 с.: іл.
- Нарбут Георгій Іванович. Український художник-графік // Провідники духовності в Україні : довідник / за ред. І.Ф. Кураса. – К. : Вища школа, 2003. – 783 с.
- Основоположник національної графіки : до 125-річчя від дня народження Георгія Івановича Нарбута // Календар знаменних і пам’ятних дат. – 2011. – № 1. – С. 100-105.
- «Українська абетка» Г. Нарбута (1917-1919) // Ламонова О. 100 найвідоміших шедеврів України / О. Ламонова, Т. Романовська, М. Русяєва [та ін.] – К.: Автограф, 2004. – 496 с. – (Серія «100 найвідоміших»).
- Українська графіка ХІ – початку ХХ століття: альбом / авт.-упоряд. А.О. В’юник. – К. : Мистецтво, 1994. – 328 с.