Ангеліна Усікова
З метою популяризації краєзнавчих досліджень щодо місця і ролі в державотворчих процесах історичних постатей та регіональних лідерів, діячів духовної сфери життя українців у різні історичні періоди, формування на основі історичних знань стійких переконань щодо безперервності процесу боротьби українців за права на свою державу та національну ідентичність, учні школи долучилися до Всеукраїнської краєзнавчої акції учнівської молоді «В традиціях високої звитяги». Джерелом акції є краєзнавче дослідження про громадсько-політичну діячку, воїна та бунтарку, яка своєю діяльністю наближала державність та незалежність України – Ангеліну Олександрівну Усікову.
Наприкінці ХХ століття промінь незалежності торкнувся знедоленої України. Він освітив трагічні наслідки багаторічного іноземного знущання над українським народом. Стояла весна 1989 року, майже семидесята весна після тої, коли до Холодноярських лісів після зимівлі не сходились козаки хуторів і сіл. Майже сімдесята весна від тої, коли визвольні змагання українців укотре зазнали гучного фіаско. Але у «комуністичному раї» – Смілі ще залишилися люди, в серцях яких не згасла надія визволення від комуністично-більшовицької диктатури, ті, хто першими з-поміж гідних синів і дочок України, що наприкінці ХХ століття виборювали її переможну незалежність.
Невтомний борець за незалежність України – Ангеліна Усікова – стала політв’язнем у часи так званої «хрущовської відлиги», коли нібито вже минув час «закручування гайок». Пройшовши тернистий шлях слідства і постійних допитів, Ангеліна Олександрівна не зреклася своїх переконань і перед оголошенням вироку заявила: «У вчиненому мною злочині я нині не розкаююсь, оскільки практичну ворожу антирадянську діяльність я проводила свідомо, з власної волі і вважаю, що чинила вірно».
Згодом, з проголошенням незалежності України, а саме 3 березня 1992 року, Ангеліна Усікова була реабілітована, відтак обрана депутатом Смілянської районної ради. Жінка брала активну участь у роботі Асоціації демократичного розвитку і самоврядування України. На той час вона жила у Смілі на Черкащині й ініціювала створення у місті осередків Народного РУХу, Української Республіканської Партії, об’єднання «Просвіта», товариства політв’язнів і репресованих. Виступаючи на державних святах, Ангеліна Олександрівна зазначала, що…. «День Незалежності має бути найбільшим святом, таким, як Великдень чи Різдво. Адже це воскресіння нашої держави. Зосереджуватися в цей день на негативних явищах, особливо економічного характеру, це негативна тенденція. Для критики вистачає буднів. Життєві негаразди – це явище тимчасове, а Україна – істина вічна та безмежна! Тож нехай День Незалежності буде днем радості та гордості і днем молитви».
У січні 2006 року у Смілі було урочисто відкрито меморіальну дошку на стіні будинку, де Ангеліна Усікова багато років жила і звідки пішла у засвіти. Та в пам’яті всіх, хто її знав, вона залишиться як незламний борець і патріотка України.