ІХ Всеукраїнський зльот юних туристів-краєзнавців
Відповідно до наказів Міністерства освіти і науки України від 05.06.2013 № 684 «Про затвердження Положення про Всеукраїнський зліт юних туристів-краєзнавців» (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 20.06.2013 за №1046/23578), від 04.07.2013 № 897 «Про проведення ІХ Всеукраїнського зльоту юних туристів-краєзнавців» та плану роботи Українського державного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді на 2013 рік з 22 по 27 липня 2013 року у Центральному таборі туристського активу учнів України (с. Осій Іршавського району Закарпатської області) було проведено зазначений захід.
У Зльоті взяли участь 17 команд областей України та м. Києва.
Програма зльоту була реалізована у змаганнях на туристсько-краєзнавчому експедиційному маршруті, у творчих майстернях та конкурсній програмі.
22 липня одразу після урочистого відкриття Зльоту було проведено конкурс «Візитка команди» у якому команди мали презентувати себе та територію, яку вони представляють. На наступний день команди демонстрували рівень своїх знань з різних напрямів краєзнавства та туристської підготовки у конкурсі «Туристсько-краєзнавча вікторина». Завершилась конкурсна програма 27 липня конкурсом-захистом за темою: «В традиції краса тисячоліть», в якому учасники розкривали смислове, духовно-родове, обрядове та історичне значення символів та орнаментів, якими оздоблювались речі повсякденного побутового вжитку, знаряддя праці, зброя, частини помешкань та сакральних споруд.
У конкурсній програмі більшість команд показала високий рівень підготовки та виконавської майстерності. Загальну перемогу у конкурсах святкували учасники команди Чернівецької області, ІІ місце у команди міста Києва, а ІІІ місце посіла команда Волинської області.
23 липня учасники зльоту брали участь у роботі творчих майстерень за напрямами туристсько-краєзнавчих досліджень: історичне краєзнавство; археологія; екологія; геологія; географічне краєзнавство; фольклор і етнографія, де мали представити звіт про пошуково-дослідницьку роботу гуртка, експедиційного загону, творчого об’єднання тощо. Слід відзначити, що за відгуками старших суддів творчих майстерень рівень пошуково-дослідницьких робіт зріс порівняно з минулим зльотом; розширилася тематика робіт, проведені дослідження стали більш змістовними та глибокими.
За підсумками роботи у всіх 6 творчих майстернях І місце посіла команда Волинської області, ІІ місце у представників Чернівецької області, а ІІІ сходинку посіла команда Полтавської області.
Напевно, найскладнішими видом програми Зльоту став туристсько-краєзнавчий експедиційний маршрут. Проходження маршруту було поділено організаторами на два дні. Маршрут проводився за принципом «ралі». У цьому виді змагань учасникам потрібно було показати не тільки рівень знань за напрямами краєзнавчих досліджень на контрольно-залікових станціях, а й рівень туристсько-спортивної підготовки на технічних етапах та вміння орієнтуватися на місцевості за допомогою різних видів орієнтування: окрім цього організаторами були передбачені спеціальні завдання на маршруті (в’язання вузлів, визначення відстані, визначення азимуту, визначення топографічних знаків).
Отже за підсумками змагань двох днів роботи на туристсько-краєзнавчому експедиційному маршруті переможцями стали представники Харківської області, ІІ місце за командою Чернігівської області, а третьою була команда Запорізької області.
Для забезпечення об’єктивного суддівства та визначення результатів Зльоту була створена Головна суддівська колегія, до складу якої організаторами були запрошені досвідчені педагоги позашкільних та загальноосвітніх навчальних закладів; викладачі Національного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова, Тернопільського національного педагогічного університету ім. В. Гнатюка, Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки; науковці Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені М.Т. Рильського НАН України та Інституту історії України НАН України.