Відбулася Всеукраїнська краєзнавча конференція «Україна пам’ятає і Світ не забуде»
З січня по травень 2023 року в закладах освіти України проводилася Всеукраїнська краєзнавча акція учнівської молоді «Україна пам’ятає і Світ не забуде» (далі – акція).
Головною метою акції є виховання у дітей та учнівської молоді ціннісних орієнтирів та дієвого патріотизму на основі знань історії України.
Загальне керівництво акцією здійснювало Міністерство освіти і науки України у співпраці з Українським інститутом національної пам’яті та Правлінням Національної спілки краєзнавців України.
До організації роботи з вивчення подій Голодомору в регіонах та поширення знань про події, проведення різноманітних масових заходів в рамках акції були запрошені Департаменти (управління) освіти і науки обласних, Київської міської державних адміністрацій, Міжрегіональні відділи Українського інституту національної пам’яті, обласні та Київська міська організації Національної спілки краєзнавців України.
Організаційно-методичне забезпечення проведення акції здійснював Український державний центр національно-патріотичного виховання, краєзнавства і туризму учнівської молоді (УДЦНПВКТУМ) та обласні, Київський міський центри національно-патріотичного виховання, туризму і краєзнавства учнівської молоді.
Учнівська молодь активно долучилася до участі в дослідницькій роботі та масових заходах акції.
Завершенням акції стала Всеукраїнська краєзнавча конференція учнівської молоді «Україна пам’ятає і Світ не забуде», яка відбулася 25 травня 2023 року.
Урочисту частину пленарного засідання відкрив Дмитро Омельченко – заступник директора УДЦНПВКТУМ. З вітальними словами до учасників конференції звернулися: Вадим Овчаренко – начальник відділу позашкільної освіти та виховної роботи Міністерства освіти і науки України, кандидат філологічних наук; Андрій Лісота – директор УДЦНПВКТУМ; Олександр Реєнт – Голова Національної спілки краєзнавців України, заступник директора Інституту історії України НАН України, доктор історичних наук, член-кореспондент НАН України; Володимир Тиліщак – В.о. Голови Українського інституту національної пам’яті, кандидат історичних наук.
Для участі в конференції було надіслано 126 краєзнавчо-дослідницьких робіт з 22 областей України та м. Києва.
Конференція проводилась у 4 секціях:
– соціально-політичні передумови радянського устрою та економічні «перетворення» в українському селі кінця 20-х – поч.30-х років ХХ століття як механізми організації Голодомору в Україні;
– міжнародні фактори впливу на політику більшовиків щодо організованого ними винищення селянина-господаря в Україні (процеси політичних репресій та розкуркулення);
– «Моє село, моя родина у пітьмі Голодомору»,- родинні літописи;
– відображення Голодомору 1932-1933 років в українських, зарубіжних та радянських ЗМІ: документальні твори (кіно, періодичні видання, документально-публіцистична література), художні твори, література, інші форми і засоби висвітлення теми Голодомору: з можливим порівняльним аналізом.
Учасники конференції продемонстрували знання джерел, дослідили свідчення очевидців у загальній характеристиці причин, сутності та наслідків Голодомору 1932-1933 років; виявили зв’язки між подіями, які характеризують репресивну політику комуністичного тоталітарного режиму стосовно українського селянства і подіями повсякденного життя селянських родин у 30-х роках ХХ століття; дослідили вплив руйнівних процесів колективізації та Голодомору 1932-1933 років на населення українського села в межах регіонів свого проживання.
Загалом проведення Всеукраїнської краєзнавчої акції учнівської молоді «Україна пам’ятає і Світ не забуде» засвідчує практичну значущість зібраних юними краєзнавцями і педагогами історичних матеріалів, вивчення подій і фактів, політичних, економічних та соціальних чинників, що призвели до Голодомору в Україні в 20-30-ті роки ХХ століття.
Організатори акції висловлюють щиру вдячність юним краєзнавцям, педагогам, вченим, членам журі та модераторам секцій за спільно виконану роботу у зв’язку з 90-ми роковинами Голодомору 1932-1933 років в Україні, що набула вагомого суспільного значення.