В традиціях високої звитяги
Український державний центр національно-патріотичного виховання, краєзнавства і туризму учнівської молоді запрошує колективи ваших Центрів, колективи закладів освіти України разом з вихованцями різних років взяти участь у Всеукраїнській краєзнавчій акції «В традиціях високої звитяги».
У ці вкрай напружені для українського народу дні ми, освітяни, свідомі нашої громадянської відповідальності за своїх вихованців і зазначеною акцією маємо на меті привернути їхню увагу до ролі і місця в нашій історії борців за волю і незалежність України за для наслідування їх життєвого і громадянського подвигу.
Умови Всеукраїнської краєзнавчої акції учнівської молоді
«В традиціях високої звитяги»
Всеукраїнська краєзнавча акція учнівської молоді «В традиціях високої звитяги» (далі – акція) проводиться Українським державним центром національно-патріотичного виховання, краєзнавства і туризму учнівської молоді на виконання листа МОН України від 14 квітня 2022 року № 1/4142-22 «Про організацію роботи закладів позашкільної освіти».
Мета акції: сприяння вихованню патріотичних почуттів у дітей та молоді на переможних традиціях українського народу, його воїнів і бунтарів, громадсько-політичних лідерів, діячів освіти і науки, культури і мистецтва – усіх, хто своєю діяльністю наближав державність та незалежність України.
Завдання: популяризація краєзнавчих досліджень (знань) щодо місця і ролі в державотворчих процесах історичних постатей та регіональних лідерів, діячів духовної сфери життя українців у різні історичні періоди;
формування на основі історичних знань стійких переконань щодо безперервності процесу боротьби українців за права на свою державу та національну ідентичність;
сприяння вихованню у молоді важливих особистісних патріотичних якостей на прикладах самовідданого служіння своєму народові;
скеровування дітей та молоді до бажання бути гідними наступниками великих борців за Україну, готувати себе до її захисту від ворогів.
Мотивація: нагальна потреба в умовах військової агресії РФ актуалізувати героїчний чин наших воїнів-предків з часів княжої доби, а також інформацію про життя і діяльність представників культури і мистецтва, освіти і релігії – велетів української духовності, чия діяльність в усі віки наповнювала українців високою моральністю і вірою; привернути увагу суспільства до постатей, чия віра, сила і талант можуть стати взірцем для наслідування молоддю у цей складний час.
Джерела: за роки незалежності працею педагогів закладів усіх ланок освіти спільно з учнями, вихованцями проводилася велика краєзнавча, пошукова, дослідницька робота: на уроках, у різноманітних гуртках, в учнівських наукових товариствах і громадських організаціях. Усі краєзнавчі заходи, починаючи з туристсько-краєзнавчої експедиції «Краса і біль України», проводилися у формі Всеукраїнських та регіональних (комплексних і профільних) експедицій, акцій, конкурсів, різноманітних за змістом конференцій тощо.
Основою усіх згаданих форм роботи були краєзнавчі дослідження, серед яких особливо вирізнялися роботи про життя і діяльність знакових постатей в історії родини, села, містечка чи міста, з числа яких виростали регіональні лідери та історичні постаті боротьби українців за незалежність. Зазначена тематика з часом так захопила наших вихованців, що у рамках Всеукраїнської конференції «Державотворчі процеси в Україні…» організатори сформували окрему секцію, яка стала найпопулярнішою.
Вчені, педагоги, юні краєзнавці три десятиліття поспіль повертали народові сотні і тисячі імен славних його синів і дочок свідомо прихованих або знищених в інформаційних джерелах тоталітарними режимами.
Отже, джерелами акції можуть бути досліджені у різні часи краєзнавчі роботи про персоналії української історії – знакові постаті різних сфер життя і напрямів боротьби за українську державу.
Формат: учасники акції (учні і педагоги) готують нове дослідження або формують витяг з краєзнавчої роботи попередніх років. Роботи подаються у форматі Microsoft Office Word. Назва файлу повинна відповідати прізвищу автора. Мова робіт – українська. Рекомендований обсяг матеріалу – до 3 сторінок тексту формату А4 та до 3-х додатків (фото). Текст роботи повинен бути набраний через 1 інтервал, шрифт TimesNewRoman, кегль – 12 або 14, поля – 2 см.
Назва роботи друкується великими літерами по центру вверху на 1-й стор., кегль – 12 або 14. Праворуч, після назви роботи, за бажання та за умови безпеки учасника – подати короткі відомості про автора (прізвище, ім’я, клас, область). У кінці роботи подати декілька найважливіших джерел.
Механізми: Для участі в акції автори мають сформувати короткий опис головних фактів свого дослідження та візуальні додатки (фото, карти, картинки на розсуд автора) та/або створити відео до 5 хв. із вказаних матеріалів у стандартних форматах AVI, WMA, MP4. Короткий опис має бути виставлений у доступній соціальній мережі (Facebook, YouTube-каналі, Instagram) із обов’язковим використанням хештегів #УДЦНПВ #краєзнавство2022 та позначанням Український державний центр національно-патріотичного виховання, краєзнавства і туризму учнівської молоді через @ (@UDCNPV). В кінці допису у соціальній мережі додати посилання на повну роботу учасника акції (розміщене на власному електронному ресурсі, хмарному сховищі). Для власної безпеки, учасник акції не зобов’язаний вказувати в соціальній мережі свої особисті дані.
На електронну адресу juntur@ukr.net УДЦНПВКТУМ із зазначенням теми «Краєзнавча акція» до 25 червня 2022 року учасники надсилають:
- два посилання: посилання на електронний ресурс, де розміщена повна робота автора (3 сторінки тексту зазначеного вище формату), посилання на відкритий допис у соціальній мережі;
- в описі листа має бути вказана назва роботи, короткі відомості про автора (прізвище, ім’я, клас, область);
Дописи та роботи авторів висвітлюються на офіційних соціальних мережах УДЦНПВКТУМ за вибором організаторів.
(Лист УДЦНПВКТУМ від 19.05. 2022 р. № 126 )