РЕЗОЛЮЦІЯ наради директорів обласних, Київського міського центрів туризму і краєзнавства учнівської молоді
РЕЗОЛЮЦІЯ
наради директорів обласних, Київського міського центрів туризму і краєзнавства учнівської молоді
23 червня ц.р. у Міністерстві освіти і науки України під головуванням заступника Міністра освіти і науки України Павла Хобзея відбулася нарада директорів обласних, Київського міського центрів туризму і краєзнавства учнівської молоді, станцій юних туристів.
Організатор заходу – Український державний центр туризму і краєзнавства учнівської молоді.
У нараді взяли участь директори та заступники директорів Вінницького, Волинського, Дніпропетровського, Житомирського, Запорізького, Кіровоградського, Херсонського, Хмельницького, Черкаського, Чернігівського обласних та Київського міського позашкільних навчальних закладів туристсько-краєзнавчого профілів, а також Київського, Одеського та Сумського обласних комплексних позашкільних навчальних закладів.
Під час наради обговорювались питання подальшого розвитку туристсько-краєзнавчого напряму позашкільної освіти. Особлива увага приділялась питанням національно-патріотичного виховання дітей та молоді в сучасних умовах.
Зокрема, зазначалось, що українська педагогічна наука і практика напрацювали цілісну систему виховання дітей та молоді. Серед важливих напрямів виховання слід назвати морально-етичне, правове, екологічне, естетичне, трудове тощо. У цьому контексті пріоритетним для українських освітян завжди було і залишається національно-патріотичне виховання.
Зазначені напрями виховних впливів є нерозривними, в них сутність всебічно освіченої людини і громадянина. Одним з найефективніших засобів громадянського виховання дітей та молоді є краєзнавство. Вивчаючи свій край, вбираючи в себе всі звитяги, болі і тривоги українства, молода людина, тим самим, вчиться любити свою землю, свій нарід, з повагою ставитися до його духовної і матеріальної культури та історії.
Базовим чинником такої роботи є навчально-виховний процес у гуртку, класі, творчому об’єднанні, і на першому місці серед педагогів тут стоїть вчитель, керівник гуртка, які сповідують системний підхід до справи навчання та виховання, формують цілісне сприйняття суспільних явищ і природного довкілля.
Було підкреслено, що захист Батьківщини є конституційний обов’язком громадянина України, а підготовка до виконання цього обов’язку може успішно здійснюватися у позашкільних навчальних закладах туристсько-краєзнавчого профілю. Так, було продемонстровано, що майже половина навчального часу гуртків спортивно-туристського напряму відведена на оволодіння вміннями та навиками, які необхідні захиснику Вітчизни. Таким чином, використання потенціалу позашкілля для підготовки майбутніх захисників Вітчизни є важливим завданням кожного педагога.
За підсумками проведення наради керівники вищезазначених позашкільних навчальних закладів рекомендують:
- 1) Міністерству освіти і науки України:
- з метою налагодження ефективної роботи з питань національно-патріотичного виховання дітей та молоді розробити дієвий механізм взаємодії з Міністерством молоді та спорту як головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що реалізує державну політику у зазначеній сфері;
-
ширше залучати педагогічних працівників позашкільних навчальних закладів до складу робочих груп з розробки нормативно-правових актів у галузі освіти;
- – звернути увагу департаментів (управлінь) освіти і науки не неухильне дотримання чинного законодавства при прийнятті на посади та звільнення з посад директорів позашкільних навчальних закладів та при проведенні їх атестації;
- – з метою належної координації національно-патріотичного виховання дітей та молоді внести зміни до Типових штатних нормативів, затверджених наказом Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 31.10.2012 № 1230, зареєстрованим в Міністерствіюстиції України 19 листопада 2012 року за № 1935/22247, передбачивши уведення в ПНЗ обласного підпорядкування, на яких покладена функція координації національно-патріотичного виховання:
ставки завідувача відділом національно-патріотичного виховання незалежно від наявності груп одного або споріднених напрямів та кількості вихованців, учнів;
ставок методистів зазначеного відділу незалежно від загальної кількості ставок керівників гуртків, секцій, студій, інших форм гурткової роботи в закладі, враховуючи обсяг організаційно-масової та інформаційно-методичної роботи з учнівськими та педагогічними колективами регіонів;
- – рекомендувати департаментам (управлінням) освіти і науки обласних та Київської міської державних адміністрацій створити в обласних та Київському міському центрах туризму і краєзнавства учнівської молоді, станціях юних туристів відділи патріотичного виховання дітей та молоді з відповідним штатним забезпеченням з метою координації національно-патріотичного виховання в регіоні, проведення методичної та організаційно-масової роботи з учнівськими та педагогічними колективами.
- 2) Українському державному центру туризму і краєзнавства учнівської молоді:
-
вийти з пропозицією до Міністерства освіти і науки України щодо внесення змін до Переліку типів позашкільних навчальних закладів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 06 травня 2001 року № 433, доповнивши пунктом 13 такого змісту: «13. Центр національно-патріотичного виховання дітей та молоді»;
-
опрацювати питання щодо сучасного підходу до висвітлення роботи музеїв навчальних закладів як осередків навчально-виховної та просвітницької роботи, зокрема, розробку інтерактивних екскурсій в зазначених музеях через мережу Інтернет, що сприятиме популяризації їх роботи;
-
організувати роботу щодо підготовки програм гуртків національно-патріотичного спрямування.