ХІV Всеукраїнський зліт юних туристів-краєзнавців
На виконання Плану всеукраїнських і міжнародних організаційно-масових заходів з дітьми та учнівською молоддю на 2023 рік, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 28.11.2022 № 1063, Український державний центр національно-патріотичного виховання, краєзнавства і туризму учнівської молоді 5-11 серпня 2023 року провів на Закарпатті ХІV Всеукраїнський зліт юних туристів-краєзнавців. У Зльоті взяли участь команди з 10-ти регіонів України.
Програма Зльоту передбачала роботу за шістьма змістовними напрямами краєзнавчих досліджень: археологія, географічне краєзнавство, геологія, історичне краєзнавство, екологія, фольклор і етнографія і була реалізована у змаганнях на туристсько-краєзнавчому експедиційному маршруті, у творчих майстернях та конкурсній програмі.
Туристсько-краєзнавчий експедиційний маршрут є найскладнішим видом програми Зльоту. Проходження маршруту було поділено організаторами на два дні. Учасникам потрібно було показати рівень знань за напрямами краєзнавчих досліджень на контрольно-залікових станціях та рівень туристсько-спортивної підготовки на технічних етапах (підйом та спуск по схилу, навісна переправа, переправа через колоду тощо), вміння орієнтуватися на місцевості. Важливими були і окремі завдання на дистанціях: з визначення відстані до об’єкта, його висоти, азимутів на певні об’єкти, визначення умовних знаків топографічних карт, в’язання вузлів, продемонструвати знання з історії України.
У підсумку дводенних змагань переможцями та призерами стали:
І місце – команда міста Києва;
ІІ місце – команда Харківської області;
ІІІ місце – команда Закарпатської області.
У виступах на творчих майстернях (форми краєзнавчих конференцій) представники команд доповіли про краєзнавчо-дослідницьку роботу гуртків, експедиційних загонів, творчих об’єднань, власних краєзнавчих досліджень тощо. За визначенням членів журі, старших суддів творчих майстерень – порівняно з минулими роками розширилася тематика робіт, проведені дослідження стали більш змістовними, вагомішою стала джерельна база.
За підсумками роботи у всіх 6 творчих майстернях призові місця розподілились наступним чином:
І місце – команда Харківської області;
ІІ місце – команда Волинської області;
ІІІ місце – команда Закарпатської області.
У конкурсній програмі більшість команд показала високий рівень підготовки та виконавської майстерності. Краєзнавча вікторина, «Візитка» команд, відтворення краєзнавчо-дослідницького матеріалу у конкурсі фольклорно-етнографічних обрядових композицій засвідчили обдарованість багатьох членів команд, їх здатність аналізувати матеріал, формувати відповідь, педагогічну мудрість і відданість справі педагогів закладів позашкільної освіти туристсько-краєзнавчого напряму.
Призові місця у загальному заліку конкурсної програми посіли наступні команди:
І місце – команда міста Києва;
ІІ місце – команда Закарпатської області;
ІІІ місце – команда Харківської області.
Переможці Зльоту нагороджені грамотами, дипломами, пам’ятними медалями та призами Українського державного центру національно-патріотичного виховання, краєзнавства і туризму учнівської молоді.