Інформація про акцію «Українська революція: 100 років надії і боротьби»
ЗВЕРНЕННЯ
до юних краєзнавців, педагогів закладів загальної середньої, позашкільної, професійної (професійно-технічної) освіти, органів управління освіти, науковців, представників творчих спілок і громадських організацій – учасників Всеукраїнської краєзнавчої акції учнівської молоді «Українська революція: 100 років надії і боротьби»
Дорогі юні друзі, шановні колеги-педагоги, партнери!
Нашою спільною працею у квітні 2022 року завершена Всеукраїнська краєзнавча акція учнівської молоді «Українська революція: 100 років надії і боротьби» (далі – акція). Акцію було започатковано у 2018 році з метою громадянського виховання дітей та молоді на засадах історичної правди про боротьбу українського народу за державну незалежність. Присвячувалася акція 100-річному ювілею подій Української революції 1917 – 1921 років – важливому історичному періоду побудови Української держави.
Головним завданням акції було вивчити і засвоїти уроки подій 100-річної давнини. Нам, педагогам, науковцями, представникам громадськості, важливо було зробити це спільно з нашими учнями і вихованцями і разом послужити українському суспільству нашою освітянською просвітницькою патріотичною справою.
Безумовно, успіху акції сприяли базові документи державних органів: Указ Президента України від 22 січня 2016 року №17 «Про заходи з відзначення 100-річчя подій Української революції 1917 – 2017 років»; Указ Президента України від 13 жовтня 2015 року № 580/15 «Про стратегію національно-патріотичного виховання дітей та молоді на 2016 – 2020 роки»; Рекомендації парламентських слухань про становище молоді в Україні на тему: «Ціннісні орієнтири сучасної української молоді», схвалених Постановою ВР України від 23.02.2017 року № 1908-VIII; наказ Міністерства освіти і науки України від 16 червня 2015 № 641 «Про затвердження Концепції національно-патріотичного виховання дітей і молоді» тощо.
Краєзнавчо-дослідницька робота у рамках акції була школою для усіх нас: освітян, вихованців і їхніх батьків, жителів громад – разом ми пізнавали нашу історію. Події 1917–1921 років були надважливими для розуміння державотворчих зусиль українців у I половині ХХ століття, і вони стали ціннісними орієнтирами для аналізу наступних історичних процесів.
Нам усім стали більш зрозумілими причини і наслідки багатьох наступних подій: в періоди діяльності Українських січових стрільців, армії Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки, учасників антибільшовицьких селянських повстань, загонів Карпатської Січі, Української повстанської армії, українців-повстанців у сталінських таборах, учасників дисидентського руху, – це звідти наша сила громадянської непокори 2004, 2013-2014 років, і тому «зродились ми Великої години» на антитерористичну операцію в Донецькій та Луганській областях.
Процеси державотворення протягом століття, боротьба із зовнішньою агресією та радянським тоталітарним режимом відбувалися у регіонах України по-різному. Організатори акції очікували, і так сталося, що найцікавішими будуть дослідження саме про події, що відбувалися протягом століття на місцях, «в глибинці»: суспільно-політичні процеси, економічні новації та їх рушійні сили, питання землі тощо (це був всебічний аналіз – з проукраїнських, більшовицьких, російсько-радянських тощо позицій). Учні досліджували нові суспільні явища, відроджені громади, форми та засоби боротьби за незалежність України, права людини у контексті європейських цінностей.
Основою для вивчення п’яти змістовних напрямів акції стали події і факти окреслених історичних періодів, аналіз перемог і поразок як мотивації формулювання здобутків і уроків українського народу у боротьбі за державну незалежність; діяльність політичних, військових, громадських і духовних українських лідерів.
Для нас, дорослих, найвищою метою акції було виховати у дітей та молоді активну громадянську позицію щодо зміцнення державності, відчуття української ідентичності та національної самосвідомості.
Нашими спільними зусиллями треба було продемонструвати вихованцям, усьому суспільству безперервність боротьби українського народу за свою державність і незалежність протягом 100 років.
За період з 2018 по 2022 рік лише на ІІ (Всеукраїнський) тур Конкурсу краєзнавчих робіт у рамках акції було подано 331 краєзнавчо-дослідницьку роботу від окремих авторів та учнівських колективів (щорічно по 1 роботі від регіону на кожний з 5-ти змістовних напрямів). На рівні регіонів це були сотні досліджень щорічно.
Духовна сутність краєзнавчих досліджень учасників формувалася на основі інтересів українського народу, його непорушному праві мати власну державу та сповідувати свої духовні цінності у відстоюванні фундаментальних права і свобод громадян у колі європейських народів. Освітяни і громадськість спільно з українською історичною наукою повернули із небуття правду про події і факти нашого українського минулого. Ми сприяли поверненню українському народові імен його героїв, що у різні часи, різними формами і засобами виборювали Україну для українців. Про них написані дослідження науковців та краєзнавців, письменники відобразили велич українського духу, звитягу і жертовність в художніх творах, митці зняли документальні та художні кінофільми, іменами наших героїв назвали суспільні інституції, вулиці, площі у містах і селах .
Друзі, події сьогодення перевіряють, як українці засвоїли уроки Української революції ?! Можна з гідністю констатувати –
заліки ми склали – складемо і екзамен!
До перемоги! Україна є і буде!
З повагою і вдячністю за спільну працю
колектив УДЦНПВКТУМ