Використання туристсько-краєзнавчих можливостей регіону в позашкільному навчально-виховному процесі
Відповідно до наказу МОНмолодьспорт України від 03.01. 2013 № 2 “Про затвердження плану всеукраїнських заходів з підвищення кваліфікації педагогічних кадрів позашкільних навчальних закладів на 2013 рік” у Житомирській області 15-17 жовтня ц.р. відбувся семінар-практикум заступників директорів Кримського республіканського, обласних, Київського та Севастопольського міських центрів туризму і краєзнавства учнівської молоді (далі – семінар) за темою “Використання туристсько-краєзнавчих можливостей регіону в позашкільному навчально-виховному процесі”.
Проводив семінар Український державний центр туризму і краєзнавства учнівської молоді Міністерства освіти і науки України у партнерстві з Житомирським обласним центром туризму, краєзнавства, спорту та екскурсій учнівської молоді за підтримки та сприяння Управління освіти і науки Житомирської обласної державної адміністрації (начальник управління – Пастовенський О.В.)
Для реалізації змісту семінару були вибрані позашкільні та загальноосвітні навчальні заклади, історико-культурні та природні об’єкти, музеї та культові споруди міст Житомира, Бердичева, Житомирського, Бердичівського, Володарсько-Волинського та Черняхівського районів.
Теоретичні основи та мотиваційні засади щодо шляхів розвитку позашкільної освіти виклали у своїх виступах вчені та управлінці освітянської справи в регіоні. Зокрема, у темі “Системно-цільове управління діяльністю позашкільних навчальних закладів” начальник управління освіти і науки Житомирської обласної держадміністрації Пастовенський О.В. розкрив механізми управлінських дій щодо організації ефективної позашкільної освіти на Житомирщині, мотивував пріоритети вобору напрямів позашкільної роботи. Вчені Житомирського державного університету ім. І.Франка, Житомитрського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти проаналізували існуючі форми та засоби дослідження краєзнавчих матеріалів краю, розкрили можливості інноваційних підходів до впровадження дослідженого матеріалу у зміст позашкільної роботи, у т.ч. туристсько-краєзнавчого напряму.
Ролі памяток історії і природи у формуванні гуманістичного світобачення та загальнокультурних компетенцій учнів була присвячена зустріч учасників семінару з педагогічним та учнівським колективами Денишівської ЗОШ I-III ступенів ім.В.Г. Бондарчука Житомирського району (директор – Вербило Лариса Василівна).
На базі Новогуйвинської гімназії Житомирського району (директор – Мозгових Людмила Іванівна) відбувся практикум “Організація краєзнавчо-пошукової діяльності учнів – парадигма навчально-виховного процесу”. Діти і педагоги закладу продемонстрували процес формування єдиного змістовного педагогічного простору гімназії – від початкової до старшої школи та вибору старшокласниками змістовних складових своєї підготовки до життя.
Розвитку творчих особистісних та професійних якостей учнів і вихованців була приділена увага у змісті практикуму, що відбувся в Радянській ЗОШ I-III ступенів (директор Шевчук Петро Якович) Бердичівського району. Педагоги у співпраці з учнями і батьками досліджують, відтвоюють у формі театральних дійств звичаї, обряди і традиції українців, пропагують невичерпне джерело народної мудрості.
Високодуховні основи функціонування навчального закладу, де форми і зміст діяльності педагогічного колективу (у партнерстві з батьківською громадою та органами місцевої влади) підпорядковані найважливішій меті – духовному єднанню поколінь односельців. Знання культурно-історичних, релігійних, економічних, побутових тощо особливостей людей різних національностей, вибір толерантних форм та засобів щоденної педагогічної роботи зробили ліцей №15 м.Бердичева (директор – Івасюк Ванда Геннадіївна) базовим навчальним закладом Житомирської області з проведення обласної етнолого-краєзнавчої експедиції “Чуття єдиної родини”.
У Бердичівському Центрі позашкільної освіти ім.О.Розумкова (директор – Боровська Олена Валентинівна) учасникам семінару була продемонстрована туристсько-краєзнавча та екологічна діяльність, що стали важливими складовими організації навчально-виховного процесу у цьому навчальному закладі. Досліджений та вивчений матеріал про природне довкілля, тривоги дітей і педагогів за майбутнє оточуючого середовища набирають у роботі закладу форм активної пропаганди щодо бережливого ставлення до всього живого і неживого світу природи, боротьби з бездуховністю людей в усіх її проявах.
Відвідання Рижанської гімназії Володарсько-Волинського району (директор – Голяченко Світлана Григорівна) було присвячене ролі шкільного музею у пропаганді історико-культурної спадщини села. Музей цього навчального закладу є духовною скарбницею як для с. Рижани, так і для навчальних закладів району бо увібрав у себе майже усю палітру духовно-побутового життя українців з далеких часів до наших днів.
Учасники семінару з великою зацікавленістю очікували зустрічі з педагогами та дітьми єдиного в Житомирській області Зороківського козацького ліцею Черняхівського району (директор – Шевцов Олег Анатолійович, генерал-хорунжий Українського козацтва). У ліцеї була продемонстрована система виховної роботи, форми та засоби співпраці навчального закладу з органами місцевої влади, громадськими козацькими організаціями, батьківським активом. Учасники семінару були вражені тим, як юні джури оперували знаннями сторінок історії козацтва, володіють стройовим вишколом та фізично підготовленими. Педагоги показали свої\ методичні напрацювання з питань козацької педагогіки та впровадження її у зміст виховної роботи ліцею.
Семінар на Житомирщині продемонстрував важливість організації позашкільного навчально-виховного процесу на основі місцевого краєзнавчого матеріалу, необхідності використання природних та туристських рекреацій рідного краю для туристсько-спортивної роботи та освітянських музеїв з їх історико-культурним потенціалом.
Семінар довів важливість вчасних і оптимальних управлінських рішень щодо підтримки позашкільної освіти на місцях, державницьких підходів щодо об’єднання зусиль усіх зацікавлених інституцій суспільства в організації змістовного і безпечного проведення вільного часу дітьми та молоддю.
Таке розуміння проблем органами управління освітою та місцевої влади Житомирської області було продемонстровано через формування інноваційних складових у роботі навчальних закладів різних типів, їх участю у районних, обласних, всеукраїнських та міжнародних освітянських та гуманітарних проектах.
У роботі семінару взяли участь представники районних і міських органів виконавчої влади, а також :
начальник відділу освіти Житомирської райдержадміністрації – Каменчук Вікторія Вікторівна;
начальник відділу освіти Бердичівської райдержадміністрації – Онищук Нелля Анатоліївна;
начальник відділу освіти виконкому Бердичівської міської ради – Адаменко Валентина Василівна;
начальник відділу освіти Володарсько-Волинської райдержадміністрації – Ковальчук Лілія Володимирівна;
начальник відділу освіти Черняхівської райдержадміністрації – Сташенко Григорій Федорович.
Велику організаційну роботу з підготовки та проведення семінару виконав колектив Житомирського обласного центру туризму, краєзнавства, спорту та екскурсій учнівської молоді (директор – Ожгібесов Володимир Миколайович). Авторитет цього навчального закладу в освітянському середовищі Житомирщини сприяв відкритості професійного спілкування та щирості людських стосунків.