Пізнай Литву
На виконання Дорожньої карти розвитку стратегічного партнерства між Україною та Литовською Республікою на 2015 – 2016 роки та Протоколу Сьомого засідання Ради Президентів України та Литовської Республіки за підтримки Надзвичайного і Повноважного Посла Литовської Республіки в Україні Й.В. Пан Марюс ЯНУКОНІС та директора департаменту освіти і науки Закарпатської облдержадміністрації Мотильчака М. А. команда Закарпатського центру туризму, краєзнавства, екскурсій і спорту учнівської молоді 11-14 червня 2015 року взяла участь у Міжнародних змаганнях серед школярів і молоді «Пізнай Литву» в Литовській Республіці.
Близько 100 юних спортсменів з Литви, Латвії і України (команди Закарпатської та Волинської областей) демонстрували свої навички, кмітливість і спортивну майстерність в різноманітних змаганнях. Тренер нашої закарпатської команди Михайло Левінець, він же заступник директора Закарпатського центру туризму з навчально-виховної роботи, відзначив доброзичливу атмосферу литовських змагань, їхній високий рівень і поскаржився на український консерватизм.
Пане Михайле, як ви зі своєю командою потрапили до Литви?
– З литовцями ми познайомилися ще минулого року на міжнародних змаганнях з туризму, що проходили в Луцьку. Литовцям імпонує Україна і українці, тож вони запросили нас на аналогічні змагання до себе. Підготовка була досить напруженою, візи закарпатським учасникам ми робили через Литовське консульство у Києві. До речі, у консульстві візи виготовили дуже оперативно, за що окрема подяка. Тож ми встигли вчасно приїхати на змагання „Пізнай Литву”.
Поїздка виявилася успішною? Господарі змагань оцінили рівень майстерності юних українців?
– Вважаю, що ми виступили гідно. Кожен із моїх підопічних завоював певне призове місце. Євген Захаров серед хлопців на особистій дистанції з гірського туризму став першим, Сашко Чмель – другим, Антон Голінка і Олександра Рішко посіли треті позиції. В командному заліку на короткій дистанції ми взяли 1-ше місце, а на довгій – 2-ге. Тож у підсумку у загальнокомандному заліку маємо першу сходинку. Цей чудовий результат вдалося досягти завдяки простоті й доступності вимог по подоланню дистанцій. До речі, організатори змагань, окрім традиційних кубків і медалей, заохочували учасників ще й пам’ятними подарунками, зокрема, нам дістався намет, що сам розкладається.
А хто профінансував поїздку у Литву? Дорога ж неблизька…
– Все основне фінансування здійснив Закарпатський центр туризму, діти заплатили лише за медичне страхування і послуги візового центру.
Пане Михайле, чи є відмінність у проведенні такого роду змагань з туризму в Україні і Литві?
– Ви знаєте, у нас дуже важко впровадити щось прогресивне і нове. Багато правил в туризмі уже не застосовуються на практиці, проте вони зафіксовані документально. І дуже важко, деколи, пояснити іноземним спортсменам логіку цих правил. Вони використовують у змаганнях спорядження, яке у нас чомусь досі заборонене. Консервативність у нас подекуди зашкалює.
Окрім туристичних досягнень, закарпатська команда пізнала Литву в більш широкому сенсі слова? Розважальна програма була?
– Попри напружений графік змагань, власне заради чого ми й завітали у цю прибалтійську країну, ми встигли прогулятись по чудовому Каунасу. Організатори міжнародного спортивного свята провели для нас екскурсію цим старовинним містом, адже краєзнавча складова також входить в програму виховання молоді.
Отже, місток між Литвою і Закарпаттям прокладено?
– Так. Тепер чекаємо у гості наших литовських друзів на змагання з туризму. Час і литовським дітям відкрити для себе Закарпаття.