Україна і світ святкують 125-ту річницю від дня народження Макаренка
Україна і світ святкують 125-ту річницю від дня народження А.С. Макаренка
У ці березневі дні Україна і світ відзначають 125-річний ювілей від дня народження А.С. Макаренка – дослідника дитячих душ, педагога-практика і теоретика, великого громадянина і письменника.
Подвижницька праця А.С. Макаренка, його уболівання за майбутнє країни і, зокрема, за зруйноване через революційно-суспільні процеси дитинство тисяч дітей принесли йому шану і повагу уже декількох поколінь в Україні і за її межами, а його педагогічні роздуми для багатьох педагогів стали мотивацією професійної діяльності.
Постать А.С. Макаренка для педагогів-позашкільників туристсько-краєзнавчого напряму позашкільної освіти є особливо знаковою, адже саме його (А.С. Макаренка) вони вважають одним з перших організаторів туристсько-краєзнавчого руху в Україні і, до певної міри, теоретиком педагогічної доцільності запровадження у навчальних закладах форм та змісту зазначеної діяльності. Педагог у 20-ті – 30-ті роки виводив своїх вихованців у подорожі по Криму, тим самим, продовжував формувати особистості кожного з дітей і вважав туристські подорожі найефективнішим засобом виховання юних громадян, а природне середовище умів використовувати як надійного помічника.
Слова А.С. Макаренка: „Один пагінець живого дитячого досвіду вартий цілого лісу моралізаторства дорослих” стали педагогічним кредо великої армії освітян – послідовників педагога.
Тож, природно, що Центри туризму і краєзнавства учнівської молоді, станції юних туристів відгукнулися на ювілей А.С. Макаренка конкретними заходами.
13 березня п.р. Харківська обласна станція юних туристів (директор – Редіна В.А.) провела обласний виїзний семінар керівників шкільних музеїв на тему „Педагогічна спадщина А.С. Макаренка у діяльності музеїв навчальних закладів”. Відбувся захід на базі музею-заповідника А.С. Макаренка у с. Ковалівка Полтавської області і був присвячений 125-річчю від дня народження великого педагога.
Програма семінару включала організаційно-методичну та практичну частини. Методисти станції юних туристів ознайомили учасників семінару із сучасним станом діяльності музеїв при навчальних закладах Харківщини, новинками методичних матеріалів тематики діяльності музеїв, визначили основні напрями підготовки до участі у Всеукраїнському огляді музеїв, який буде проводитись у 2013 році.
Керівник музею загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 100 ім. А.С. Макаренка Харківської міської ради Павленко О. М. поділилася з учасниками семінару досвідом роботи очолюваного нею музею.
Практична частина семінару відбувалася на базі музею-заповідника А.С. Макаренка. Педагоги ознайомились з експозицією музею, яка розповідає про життєвий шлях А. С. Макаренка, становлення його особистості як педагога, діяльність колонії імені М. Горького, трудової колонії імені Ф.Е. Дзержинського. Із цікавістю учасники семінару оглянули кімнати, де жили колоністи, майстерні, класні кімнати, театр. Жваве обговорення викликали основні принципи педагогіки А.С. Макаренка.
Учасники семінару виявили зацікавленість педагогічною спадщиною А.С. Макаренка, відмітили її актуальність у навчально-виховному процесі на сучасному етапі розвитку освіти України.
Перебування педагогів Харківщини на Полтавській землі співпало з проведенням у с. Ковалівка 3-денного Міжрегіонального семінарі-практикуму, присвяченого ювілею видатного педагога, це дало можливість музеєзнавцям поспілкуватися з учасниками зазначеного семінару.
Святковими були ці дні і для педагогічної громадськості Полтавської області. Департамент освіти і науки Полтавської облдержадміністрації (директор – Мирошниченко В.І.), Центр туризму і краєзнавства учнівської молоді (директор – Комісар С.В.) організували і провели обласний зліт юних краєзнавців, який присвятили 60-річчю туристсько-краєзнавчого руху на Полтавщині та 125-літньому ювілею від дня народження А.С. Макаренка.
Юні туристи-краєзнавці змагалися в лісопарковій зоні за цікавою програмою, провели час у дружньому спілкуванні, а потім їх чекала цікава екскурсія до все тієї ж Ковалівки, де педагоги і діти віддали належне пам’яті видатного педагога.
Д.Г. Омельченко – заступник директора Українського
державного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді,
член Правління Національної спілки краєзнавців України