Про проведення Всеукраїнського збору переможців
Відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України від 06.07.2016 № 802 «Про проведення Всеукраїнського збору переможців» та Плану роботи Українського державного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді на 2016 рік на базі Центрального табору туристського активу учнів України в Закарпатській області з 20 по 26 липня п.р. проведено збір переможців ІІ туру Всеукраїнського конкурсу на кращу туристсько-краєзнавчу експедицію учнівської молоді з активним способом пересування «Мій рідний край» та ІІІ туру Всеукраїнської краєзнавчої експедиції учнівської молоді «Моя Батьківщина – Україна».
У зборі взяли участь автори краєзнавчо-дослідницьких робіт, експедиційні групи позашкільних та загальноосвітніх навчальних закладів з 11 областей України.
Урочисте відкриття збору відбулося 20 липня. Юних краєзнавців привітали Омельченко Д.Г., заступник директора Українського державного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді Міністерства освіти і науки України, член правління Національної спілки краєзнавців України, Матіко І.І., начальник Центрального табору туристського активу учнів України, сільський голова с.Осій Урста М.В. Привітання супроводжувалися виступами народного художнього фольклорно-етнографічного колективу «Вербиченька» Новодолазького БДЮТ Харківської області.
Цього ж дня було проведено традиційний вечір «У колі друзів». Команди краєзнавців у художньо-літературній формі презентувати свою пошукову роботу, розповідали про важливі історичні події та природні перлини рідного краю, ділились планами на майбутнє.
Другого дня під час краєзнавчої конференції учнівська молодь продемонструвала своїм ровесникам і педагогам краєзнавчо-пошукові здобутки, розкрила історичне минуле та сьогодення рідного краю, що складало основу краєзнавчо-пошукових робіт – переможців Всеукраїнських експедицій та конкурсів.
Для учасників збору було проведено декілька екскурсій місцями, багатими історичними подіями та красивою карпатською природою, майстер-класи з народних ігор і танців, виготовлення традиційної народної ляльки та виробів зі шкіри, діти брали участь у туристсько-краєзнавчих естафетах та спортивних іграх.
Учні і педагоги відвідали історико-культурні пам’ятки Закарпаття: Меморіальний парк «Красне поле» – місце озброєного захисту українською молоддю Карпатської України у березні 1939 року біля м. Хуст. Учасники збору вшанували пам’ять загиблих українців, поклали квіти до меморіалу, а в кінці розповіді екскурсоводів діти в пам’ять про загиблих патріотів виконали Гімн України. Побували учні в столиці лозоплетіння Закарпаття – селі Іза. Незабутньою стала подорож до Хустського замку та урочища «Джублик» (до католицького монастиря), де їх люб’язно зустрічали священослужителі. Діти відвідали замки «Паланок» в м. Мукачево, Ужгородський замок, Закарпатський музей народної архітектури та побуту, термальні джерела і басейни.
Природнє захоплення викликали у вихованців туристські походи на гірські хребти та смакування традиційних Закарпатських блюд (бограч, солонина, соки тощо).
Спілкування учнівської молоді проходило в дружній атмосфері ровесників-однодумців. Відділ краєзнавства Українського державного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді (заввідділом Майдебура Н.П.), колектив Табору (начальник Матіко І.І.) зробив усе, щоб зустріч талановитих дітей-краєзнавців України стала незабутньою.